Site Loader

Dwie siostry, jeden poważny problem

Minka Kent prezentuje czytelnikom książkę z nowej serii Mroczna strona – “Złe miejsce” (https://www.taniaksiazka.pl/zle-miejsce-minka-kent-p-1359493.html). To historia trójki sióstr, które mieszkają z matką w lesie, w domku oddalonym od cywilizacji. Nie znają innego życia i pod żadnym pozorem nie mogą przemieszczać się poza granicę lasu. Najmłodsza z nich nagle choruje, więc matka zmuszona jest wyruszyć na poszukiwanie pomocy. Przestrzega dwie pozostałe latorośle, że mają zostać na miejscu i oczekiwać na jej powrót. Mijają miesiące i nikt nie wraca, a przerażone dziewczyny nie wiedzą jak stawią czoła srogiej zimie przy tak skurczonych zapasach. Któregoś dnia u progu staje mężczyzna, któremu zależy na bardzo szybkim odnalezieniu ich matki.

Wren i Sage postanawiają uciec, by znaleźć pomoc i dla siebie. Docierają do domu, który jest położony po drugiej stronie przepastnego lasu. Tam dowiadują się, że całe życie były okłamywane przez matkę. Nie znają cywilizacji, nie wiedzą do czego służy większość rzeczy, które posiadają ludzie w tym dziwnym domu. Nie wiadomo, co przeraża je bardziej, brak rodzica, czy świat, do którego właśnie wkraczają. Z pozoru nic nie łączy bohaterów – mamy dwie dziewczynki, żyjące z dala od ulepszeń technologicznych i małżeństwo, które zdecydowało się na życiu w głuszy, by uciec od wyścigu szczurów. Zanim czytelnik znajdzie zależności między jednym i drugim domem fabuła rozwinie się na tyle, że nie będzie można się od niej oderwać.

Komu można teraz zaufać?

Dziewczęta dość szybko zaadaptują się w nowych realiach i nie będą mogły wyobrazić sobie życia sprzed nich. W historii Nicolette pojawi się również dość bolesny wątek biograficzny, będziemy tym mocniej przyklaskiwać jej poprawie i przede wszystkim nie zwrócimy uwagi na to jak wiele przypadków musiało znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, by skonstruować wiarygodną pod tym kątem historię. Zaskakującym jest ilość niedomówień i naiwności, z którym muszą walczyć wszyscy bohaterowie, bez względu na wiek.

Zdecydowanym plusem jest bardzo dobrze przeprowadzona psychologizacja bohaterów. Narracja prowadzona jest z perspektywy Nicolette i Wren, mamy więc dwa skrajne spojrzenia, zarówno dorosłe jak i dziecięce, cywilizowane i dzikie, na tę samą sytuację. Rozdziały skonstruowane są jako krótkie, łatwo załapać rytm czytania i dać się wciągnąć silnie w całą historię. Wszystko dąży do dość zaskakującego zakończenia, ale nie można powiedzieć, że niemożliwego do przewidzenia, co w żadnym wypadku nie zaburza satysfakcji z czytania.

Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Post Author: Henryk